Poistenie motorových vozidiel

Čierne poistené vozidloDnešný svet je plný príkazov a zákazov. Tie sa v jednotlivých štátoch môžu, ale aj nemusia líšiť. To, čo majú skoro všetky európske štáty spoločné, je zákonné poistenie motorových vozidiel, ktorého nerešpektovanie môže vyjsť každého veľmi draho. V článku vám povieme, akých konkrétnych prostriedkov sa toto zabezpečenie týka alebo aj to kde možno zohnať tie najlepšie ceny. Mnohokrát hľadáme na nesprávnych miestach a tie najvýhodnejšie PZP ponuky máme pritom pred nosom. Bez toho, aby ste vytiahli päty z domu si už viete zistiť všetko úplne sami.

Najrýchlejšie je online poistenie motorových vozidiel

Poistiť dopravný prostriedok alebo hocičo iné už v dnešnej dobe nepredstavuje problém. Dokonca sa od vás nepožaduje ani to, aby ste navštívili nejakú tú pobočku. Všetko môžete absolvovať virtuálne bez zdĺhavých návštev a rozhovorov s pracovníkmi tej ktorej poisťovne. PZP vozidiel môže byť aj príjemné, ak si urobíte online porovnanie ponúk. Nemáme na mysli, že si prelúsknete každú a jednu stránku existujúcich poisťovní. Na jednej stránke môžete nájsť ponuky od nich všetkých. Odporúčali by sme vám si kliknúť na v úvode vyznačený výraz. Ten vás na takú stránku presmeruje.

Viete, čo chcete?

Prvým úspešným krokom k nájdeniu toho správneho povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel je stanoviť si, čo vlastne potrebujete. Ako možno viete, toto zabezpečenie chráni predovšetkým tých a tie vozidlá, ktoré by ste mohli prevádzkou toho vášho tátoša poškodiť. V základe nekryje škody, ktoré by ste spôsobili sebe alebo vášmu dopravnému prostriedku. Na to tu sú iné produkty – havarijného charakteru.

Nie všetky poisťovne sa však dívajú týmto smerom. Svojich klientov si vážia natoľko, že už v základnom poistení motorových vozidiel im pribalia niektoré havarijné riziká, ktoré už teda chránia aj ich a ich hnuteľný majetok. Základné krytie nájdete napr. v poisťovniach:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Union,
 • UNIQA,
 • ČSOB,
 • Wüstenrot atď.

Havarijné riziká si môžete navoliť len ako doplnok alebo len v rámci havarijného zabezpečenia. No v poisťovniach ako Generali, Kooperativa a Komunálna poisťovňa máte už v základnom balíčku poistenia motorových vozidiel obsiahnutého o niečo viac. Privoliť si môžete také havarijné riziko, aké chcete. Prípadne už v ňom máte zakomponovaný úraz vodiča a posádky, batožiny atď. To všetko je na stránke https://www.uzavripzp.sk/.

Čo všetky poisťovne, bez ohľadu na rozsah poistného krytia spája, je výška poistného plnenia, ktorú stanovuje štát. Každá z nich musí byť schopná vynahradiť vzniknuté majetkové škody do 1 milióna eur a ujmy na zdraví do 5 miliónov eur. Niektoré si tieto zákonom stanovené limity za príplatok navyšujú.

Ak ste si už teda ujasnili to, aké PZP je pre vás to najlepšie, o to lepšie. Nemusíte ísť hneď do ponúk s havarijným rizikom, ak viete, že vám nič také nehrozí. I keď 100%-ná istota tu nie je nikdy. Navyše, nie je vylúčené, že práve tieto ponuky budú o nejaké to euro drahšie, no v konečnom dôsledku patria medzi najvýhodnejšie na súčasnom trhu.

Efektívne online porovnanie

Auto na pretekárskej dráheJednou z najrýchlejších a najpríjemnejších metód, ako zistiť, ktoré povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel je pre vás to pravé, je využiť online porovnanie. To funguje na základe vypísania formulára, do ktorého je potrebné zadať technické parametre poisťovaného prostriedku, ale aj niektoré údaje o jeho majiteľovi. Po jeho odoslaní sa na obrazovke do niekoľkých sekúnd zobrazí výsledok s mnohými ponukami.  Ku každej bude presne uvedená cena s popisom poistného krytia. Takto sa najlepšie presvedčíte, že jednotlivé ponuky sa môžu líšiť až v stovkách eur, že jedine prostredníctvom poistenia motorových vozidiel online ušetríte hodiny času.

Priamo z výsledkov je možné o niektorú ponuku aj požiadať. Žiadosť spustíte klikom na vybranú ponuku. Doplníte niektoré údaje a na mail vám bude odoslaných niekoľko dokumentov. Vďaka technologickým progresom môžete mať vaše PZP vybavené do 20 minút. Na mail totiž okrem iného dostanete aj zelenú kartu, ktorá platí len 30 dní. Dovtedy je potrebné uhradiť poistné. Ihneď po úhrade vám poisťovňa zašle originál zelenú kartu.

Ktoré prostriedky je nutné poistiť?

Zákonné poistenie motorových vozidiel sa týka aj tých nemotorových. Primárne sa však budeme venovať tým, ktoré fungujú na vlastný pohon. Teda nejde len o osobné autá, ale aj:

 • dodávky,
 • kamióny,
 • poľnohospodárske a pracovné stroje,
 • vysokozdvižné vozíky,
 • motocykle,
 • historické dopravné prostriedky,
 • vozidlá bez EČV atď.

Jediným pravidlom, ktorým by ste sa mali riadiť je to, či daný prostriedok potrebuje platný technický preukaz a či svojou prevádzkou môže spôsobiť poškodenia na majetku alebo zdravotného charakteru. Ak áno, tak je jasné, že PZP potrebuje.

Za nezákonné jazdy sa platí

Hneď úvodný odsek mal za úlohu oboznámiť každého o tom, že nerešpektovanie tohto zabezpečenia sa pokutuje. Na Slovensku sú pokuty nižšie než v zahraničí, no finančnú situáciu vedia rovnako ovplyvniť. Napr. policajné hliadky vám môžu za neplatné poistenie motorových vozidiel udeliť až 300 eurovú pokutu. V zahraničí si bez zelenej karty zaplatíte ja niekoľko tisíc. Niektoré štáty majú vyššie právomoci a môžu vám zabaviť celé vozidlo. Slovenský Obvodný úrad je ďalšou kompetentnou inštitúciou, ktorý vás môže pokutovať aj 3 roky po tom, čo ste bez tohto zabezpečenia jazdili. A to, že nejde o malú sumu dokazuje jej výška, 3 330 eur. Pri spôsobenej nehode zas budete musieť všetky škody zaplatiť z vlastného.

V rámci článku sme sa vám snažili podať tie najzákladnejšie informácie ohľadom tohto zabezpečenia. Zákonné poistenie motorových vozidiel je však ústrednou témou aj v tomto príspevku.

Leave a Comment.