Najvýhodnejšie PZP

Golf na cesteMáte vodičský preukaz dlhšiu alebo kratšiu dobu? Jazdíte pravidelne alebo aspoň sporadicky? To sú otázky, ktoré však neovplyvňujú fakt, že PZP na vašom vozidle musíte mať uzatvorené. Mnohí totiž veria tomu, že ak o nejakom nariadení nevedia, tak sa z toho ľahko vyvlečú. Nie je to pravda, pretože neznalosť zákona neospravedlňuje. V tomto konkrétnom prípade to môže mať za následok nielen vysokú pokutu, ale finančnú ujmu na celú váš život. Ako je to možné, sa dozviete v texte. Ak sa v tejto oblasti veľmi neorientujete, tento článok vám bude určite nápomocný, pretože sa bude venovať základným informáciám. Rovnako vám poradí fakt, že práve to najvýhodnejšie PZP na trhu nájdete online. A aj to, ako si zmeniť poisťovňu PZP na Uzavripzp.

Čo je to za službu?

PZP, je zákonom stanovené nariadenie, ktoré sa týka každého majiteľa vozidla. To, o aké vozidlá konkrétne ide, si povieme nižšie. Teraz si však o ňom povedzme niečo všeobecnejšie. Zákonodarcovia sa rozhodli tento produkt resp. službu zakomponovať do nariadení hlavne kvôli problémom, ktoré na cestách vznikali. Išlo konkrétne o to, že nebolo možné určiť vinníka, nechcel sa priznať prípadne z miesta škodovej udalosti utiekol. Väčšinou to bolo pre to, že sa bál, že keď zodpovednosť prevezme na seba,  spôsobenú škodu bude musieť zaplatiť.

Poistenie auta, ktoré si riadne v poisťovni zaobstaráte, má pre vás len plusy. Pri škodovej udalosti preberá zodpovednosť za škodu spôsobenú motorovým vozidlom práve poisťovňa. Či už ste niekomu poškrabali auto pri parkovaní ale spôsobili inú udalosť, škody preplatí vaša poisťovňa. Dôležité však je sa s poškodeným spojiť, spísať zápisnicu o tejto udalosti a vec nahlási pôvodca škody svojej poisťovni. Tá bude následne veci riešiť s poškodeným prípadne s jeho poisťovňou.

Aké vozidlá spadajú pod toto nariadenie?

Skoro všetky. Povinné zmluvné poistenie sa vzťahuje ako na motorové, tak aj na niektoré nemotorové vozidlá vstupujúce do cestnej premávky. Či už vlastníte auto, dodávku, motocykel, autobus, kamión, pracovný stroj, vysokozdvižný vozík či rôzne prípojné nemotorové vozidlá nezabúdajte na túto povinnosť. Takisto nie je pravidlo, že ide len o vozidla s evidenčným číslom, pretože niektoré ho nepotrebujú. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že sa PZP aplikuje na vozidlá s povinnou technickou kontrolou.

Kalkulačka na porovnanie a najvýhodnejšie PZP

Najvýhodnejšie PZPTo najlacnejšie a najvýhodnejšie PZP môžete získať rýchlo vďaka porovnaniu ponúk pomocou online kalkulačky. Po vypísaní niektorých údajov môžete mať už do niekoľkých sekúnd zobrazené vaše možnosti. Porovnávať sa nebude len jedna, dve či tri ponuky, ale hneď niekoľko. A len tie najlepšie hodnotené poisťovne ako napr.:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Onlia,
 • Groupama,
 • Komunálna poisťovňa,
 • Kooperativa,
 • Wüstenrot
 • a iné.

Čo však do formulára napísať?

Na zistenie toho najvýhodnejšieho povinného zmluvného poistenia je potrebné porovnanie ponúk, ktoré si urobíte vypísaním formulára. Doňho je potrebné zadať niektoré technické parametre vozidla, ktoré nájdete aj v jeho technickom preukaze. Ale aj niektoré údaje o samotnom majiteľovi vozidla, či napr.

 • či už spôsobil nejakú škodovú udalosť,
 • v akom okrese žije,
 • kedy získal vodičské oprávnenie atď.

Nič zo zadaného nebude nijak zneužité. Využije sa to len na nezáväzné a bezplatné porovnanie a zistenie toho najlacnejšieho zákonného poistenia. A to aj také, ktoré kryje škody spôsobené zverou.

Výsledok: ušetrený čas a peniaze

To, že sa vám porovnanie online na zistenie toho najvýhodnejšieho poistenia auta oplatí, dosvedčujú hneď dva fakty. A síce, že značne ušetríte čas a peniaze. Kalkulačka vám ušetrí aj hodiny času, ktoré by ste ináč trávili v rôznych pobočkách poisťovní zisťovaním ich ponúk. Tým, že vám urobí porovnanie rýchlo a presne, už nemusíte zbytočne strácať čas. Okrem tejto úspory značne ušetríte aj vaše financie. Výsledky budú zobrazené s presnými cenami PZP, takže to najvýhodnejšie len tak neprejdete. Uvidíte, že rozdiely môžu byť vyčíslené až v stovkách eur. Kalkulačka sa dá využiť na všetky vozidlá.

Ak ste si to najvýhodnejšie poistenie auta vybrali, môžete oňho okamžite požiadať, a to klikom na danú ponuku. Doplníte ešte niektoré údaje a na mail dostanete dočasnú zelenú kartu aj s inými dokumentmi. So zaplatením poistného si dajte načas, aby sa nestalo, že vám zabezpečenie vozidla zanikne. Takisto si dočasnú kartu z mailu vytlačte, pretože slúži ako náhrada za originál zelenú kartu, ktorá vám bude doručená po zaplatení poistného.

Porušenie zákona = pokuta

Ako iste viete, ak porušíte zákon, bude to mať na vás dopad. Niekedy odňatím slobody, niekedy „len“ finančnou pokutou. To isté platí aj pre zákonné poistenie, na ktoré si policajti pri kontrolách vozidiel dávajú pozor. Ak sa zelenou kartou nepreukážete resp. bude neplatná, pravdepodobne odídete odľahčený o niekoľko sto eur. V inom prípade sa vec môže dostať až pred Právnickú kanceláriu, ktorá vám nadelí 3 330 eurovú pokutu. Takúto pokutu môžete dostať aj 2 roky po tom, čo ste jazdili bez platného zabezpečenia vozidla. Preto si platnosť tohto dokumentu poriadne kontrolujte.

Ak bez PZP na vašom vozidle spôsobíte dopravnú nehodu, bude to mať na vás väčší dopad. Nielen po finančnej, ale aj po psychickej stránke. Hlavne preto, že všetky spôsobené škody hradíte z vlastného vrecka. To sa netýka len materiálneho hľadiska, ale aj zdravotného. Ak niekomu spôsobíte smrť alebo trvalé následky, sankcie sa pohybujú až v miliónoch eur.

V článku ste sa mohli dozvedieť, kde zohnať to najlacnejšie PZP, no ak chcete poznať aj iný názor, prečítajte si tento článok.

Poistenie motorových vozidiel

Čierne poistené vozidloDnešný svet je plný príkazov a zákazov. Tie sa v jednotlivých štátoch môžu, ale aj nemusia líšiť. To, čo majú skoro všetky európske štáty spoločné, je zákonné poistenie motorových vozidiel, ktorého nerešpektovanie môže vyjsť každého veľmi draho. V článku vám povieme, akých konkrétnych prostriedkov sa toto zabezpečenie týka alebo aj to kde možno zohnať tie najlepšie ceny. Mnohokrát hľadáme na nesprávnych miestach a tie najvýhodnejšie PZP ponuky máme pritom pred nosom. Bez toho, aby ste vytiahli päty z domu si už viete zistiť všetko úplne sami.

Najrýchlejšie je online poistenie motorových vozidiel

Poistiť dopravný prostriedok alebo hocičo iné už v dnešnej dobe nepredstavuje problém. Dokonca sa od vás nepožaduje ani to, aby ste navštívili nejakú tú pobočku. Všetko môžete absolvovať virtuálne bez zdĺhavých návštev a rozhovorov s pracovníkmi tej ktorej poisťovne. PZP vozidiel môže byť aj príjemné, ak si urobíte online porovnanie ponúk. Nemáme na mysli, že si prelúsknete každú a jednu stránku existujúcich poisťovní. Na jednej stránke môžete nájsť ponuky od nich všetkých. Odporúčali by sme vám si kliknúť na v úvode vyznačený výraz. Ten vás na takú stránku presmeruje.

Viete, čo chcete?

Prvým úspešným krokom k nájdeniu toho správneho povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel je stanoviť si, čo vlastne potrebujete. Ako možno viete, toto zabezpečenie chráni predovšetkým tých a tie vozidlá, ktoré by ste mohli prevádzkou toho vášho tátoša poškodiť. V základe nekryje škody, ktoré by ste spôsobili sebe alebo vášmu dopravnému prostriedku. Na to tu sú iné produkty – havarijného charakteru.

Nie všetky poisťovne sa však dívajú týmto smerom. Svojich klientov si vážia natoľko, že už v základnom poistení motorových vozidiel im pribalia niektoré havarijné riziká, ktoré už teda chránia aj ich a ich hnuteľný majetok. Základné krytie nájdete napr. v poisťovniach:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Union,
 • UNIQA,
 • ČSOB,
 • Wüstenrot atď.

Havarijné riziká si môžete navoliť len ako doplnok alebo len v rámci havarijného zabezpečenia. No v poisťovniach ako Generali, Kooperativa a Komunálna poisťovňa máte už v základnom balíčku poistenia motorových vozidiel obsiahnutého o niečo viac. Privoliť si môžete také havarijné riziko, aké chcete. Prípadne už v ňom máte zakomponovaný úraz vodiča a posádky, batožiny atď. To všetko je na stránke https://www.uzavripzp.sk/.

Čo všetky poisťovne, bez ohľadu na rozsah poistného krytia spája, je výška poistného plnenia, ktorú stanovuje štát. Každá z nich musí byť schopná vynahradiť vzniknuté majetkové škody do 1 milióna eur a ujmy na zdraví do 5 miliónov eur. Niektoré si tieto zákonom stanovené limity za príplatok navyšujú.

Ak ste si už teda ujasnili to, aké PZP je pre vás to najlepšie, o to lepšie. Nemusíte ísť hneď do ponúk s havarijným rizikom, ak viete, že vám nič také nehrozí. I keď 100%-ná istota tu nie je nikdy. Navyše, nie je vylúčené, že práve tieto ponuky budú o nejaké to euro drahšie, no v konečnom dôsledku patria medzi najvýhodnejšie na súčasnom trhu.

Efektívne online porovnanie

Auto na pretekárskej dráheJednou z najrýchlejších a najpríjemnejších metód, ako zistiť, ktoré povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel je pre vás to pravé, je využiť online porovnanie. To funguje na základe vypísania formulára, do ktorého je potrebné zadať technické parametre poisťovaného prostriedku, ale aj niektoré údaje o jeho majiteľovi. Po jeho odoslaní sa na obrazovke do niekoľkých sekúnd zobrazí výsledok s mnohými ponukami.  Ku každej bude presne uvedená cena s popisom poistného krytia. Takto sa najlepšie presvedčíte, že jednotlivé ponuky sa môžu líšiť až v stovkách eur, že jedine prostredníctvom poistenia motorových vozidiel online ušetríte hodiny času.

Priamo z výsledkov je možné o niektorú ponuku aj požiadať. Žiadosť spustíte klikom na vybranú ponuku. Doplníte niektoré údaje a na mail vám bude odoslaných niekoľko dokumentov. Vďaka technologickým progresom môžete mať vaše PZP vybavené do 20 minút. Na mail totiž okrem iného dostanete aj zelenú kartu, ktorá platí len 30 dní. Dovtedy je potrebné uhradiť poistné. Ihneď po úhrade vám poisťovňa zašle originál zelenú kartu.

Ktoré prostriedky je nutné poistiť?

Zákonné poistenie motorových vozidiel sa týka aj tých nemotorových. Primárne sa však budeme venovať tým, ktoré fungujú na vlastný pohon. Teda nejde len o osobné autá, ale aj:

 • dodávky,
 • kamióny,
 • poľnohospodárske a pracovné stroje,
 • vysokozdvižné vozíky,
 • motocykle,
 • historické dopravné prostriedky,
 • vozidlá bez EČV atď.

Jediným pravidlom, ktorým by ste sa mali riadiť je to, či daný prostriedok potrebuje platný technický preukaz a či svojou prevádzkou môže spôsobiť poškodenia na majetku alebo zdravotného charakteru. Ak áno, tak je jasné, že PZP potrebuje.

Za nezákonné jazdy sa platí

Hneď úvodný odsek mal za úlohu oboznámiť každého o tom, že nerešpektovanie tohto zabezpečenia sa pokutuje. Na Slovensku sú pokuty nižšie než v zahraničí, no finančnú situáciu vedia rovnako ovplyvniť. Napr. policajné hliadky vám môžu za neplatné poistenie motorových vozidiel udeliť až 300 eurovú pokutu. V zahraničí si bez zelenej karty zaplatíte ja niekoľko tisíc. Niektoré štáty majú vyššie právomoci a môžu vám zabaviť celé vozidlo. Slovenský Obvodný úrad je ďalšou kompetentnou inštitúciou, ktorý vás môže pokutovať aj 3 roky po tom, čo ste bez tohto zabezpečenia jazdili. A to, že nejde o malú sumu dokazuje jej výška, 3 330 eur. Pri spôsobenej nehode zas budete musieť všetky škody zaplatiť z vlastného.

V rámci článku sme sa vám snažili podať tie najzákladnejšie informácie ohľadom tohto zabezpečenia. Zákonné poistenie motorových vozidiel je však ústrednou témou aj v tomto príspevku.

Pôžičky so záznamom v registri

Stop, nemáme záujemVlastným alebo niečím iným pochybením ste zistili, že máte zápis v zozname dlžníkov bankových alebo nebankových spoločností? Finančnú pomoc, hoc aj menšiu, potrebujete opäť, ale kvôli nesplneniu čistého bankového štítu je to nemožné? Netreba hneď vešať hlavu. Na trhu sú niektoré nebankové ponuky, ktoré vám pôžičky poskytnú aj so záznamom v registri dlžníkov. Pri nižších sumách sú dokonca výrazne v prospech iných kategórií žiadateľov, ktorí sú znevýhodňovaní iným spôsobom, napr. sú bez zamestnania. V rámci článku vám tento produkt priblížime do takej miery, aby ste si už nemuseli klásť viac otázok.

Pôžičky so záznamom v registri sú ojedinelým, ale existujúcim javom. Niektorí žiadatelia si uvedomujú, že majú zápis, ale neuvedomujú si, že jednotlivé spoločnosti medzi sebou komunikujú. Tou komunikáciou sú práve registre, ktorých je na Slovensku viac, v dnešnej dobe sú 4 hlavné. Zoskupujú klientov bankových, ale aj nebankových spoločností a každá oficiálna inštitúcia tohto typu doňho môže nahliadnuť.

Získateľné jedine v nebankovej spoločnosti

Žiadať o bankové pôžičky so záznamom v registri by určite neskončilo úspešne. Nielen pri vysokých sumách, ale aj pri nižších. Zápis spoločnosť upozorňuje, aby bola obozretnejšia, pretože ste svoj predchádzajúci záväzok nezvládli. A môže sa to stať znovu. Preto, ak nechcú riskovať problémových zákazníkov, od ktorých by sumy bolo potrebné vymáhať súdnou cestou, radšej ich zo zoznamu potenciálnych klientov vylúčia. Netreba im to zazlievať. Každý z nás by to bral podobne. Nikto nepožičia vyššie sumy niekomu, o kom vie, že by mu to nevrátil.

Výnimkou sú nebankové spoločnosti, ktoré vám viac menej bez problémov poskytnú pôžičky. Tu je nutné zdôrazniť, že nie každá inštitúcia tohto typu poskytne finančnú pomoc bez nahliadania do tejto čiernej knihy. Pri vyšších sumách alebo pri známejších spoločnostiach už tak ľahko so zápisom neprejdete. Nie príliš pozitívnou správou pre žiadateľov pôžičiek so záznamom v registri je aj to, že množstvo ich poskytovateľov stále klesá. Je to jednak kvôli obozretnosti a jednak kvôli zákonom. Na Slovensku sú však aj zahraniční poskytovatelia, ktorí sa našim zákonom vedia vyhnúť a tým aj vedia umožniť pomoc ľuďom so zápisom.

Nemožno však dôverovať každému poskytovateľovi pôžičiek so záznamom v registri, ktorého objavíte. Napriek tomu, že podmienky sa sprísňujú, na trhu môžu byť stále aj úžerníci, prípadne doposiaľ neodhalené úžernícke spoločnosti. Pokiaľ ide o slovenské firmy, uistiť sa o ich čestnosti môžete na stránke Národnej banky Slovenska. Tá totiž udeľuje licencie tým spoločnostiam, ktoré sa riadia jej zákonmi a ich porušenie by pre nich malo veľký finančný a možno aj ruinujúci dopad.

Iným spôsobom ako získať pôžičky so záznamom v registri, je požičať si od súkromníka na zmenku. Keďže nejde o oficiálnu inštitúciu, nemá právo študovať tieto čierne knihy bankových a nebankových spoločností. Výsledkom toho môže byť vyššia úroková sadzba alebo prísnejšie podmienky v inom zmysle.

500 eurové pôžičky pre žiadateľov so záznamom v registri

Register neplatičovMedzi hlavnými otázkami žiadateľov o tento typ produktu sa nachádza aj to, koľko eur môžu v nebankových spoločnostiach žiadať. Vo všeobecnosti je maximum 500 eur, ktoré vám v súčasnosti za najvýhodnejších podmienok poskytne Minipôžička. Nielenže pôžičky od nich môžete získať aj so záznamom v registri, ale prídu vám do 24 hodín od požiadania. Plusom je aj to, že dostupné sú aj pre nezamestnaných dôchodcov, ženy na materskej, študentov či inú kategóriu poberajúcu aspoň nejaký príspevok. Finančnú pomoc ihneď pre tieto kategórie poskytuje aj Pôžičkomat.

Ak by ste mali za tejto podmienky záujem o vyššie sumy, bude to problematické, aj keď nie nemožné. Podobne ako pri pôžičkách na zmenku, tak aj pri vyšších sumách so záznamom v registri si nebankoví poskytovatelia môžu klásť náročnejšie podmienky. Napr. založenie nehnuteľnosti (ako v banke), vyšší úrok, ručenie treťou osobou atď. Podmienky každého poskytovateľa, ako aj jeho serióznosť je potrebné si overovať, hlavne pre vaše dobro. Po podpísaní zmluvy a prevzatí peňazí je už všetko záväzné. I keď v špeciálnych prípadoch sa od zmluvy dá odstúpiť.

Dokedy splatiť?

Bodom úrazu pri pôžičkách so záznamom v registri, ktoré je možné získať skoro ihneď, býva doba splatnosti. Pri sumách do 500 eur je to väčšinou 30 dní. Niekde sa stretnete s kratšou lehotou, no v súčasnosti s dlhšou dobou určite nie. Od toho, za akú dobu sa požičanú sumu rozhodnete splatiť, sa odvíja aj úroková sadzba. Čím kratšiu dobu splatenia si zvolíte, tým je nižšia a rozdiel v splatenej a požičanej čiastke môžu byť vyjadrený aj v desiatkach eur. Pôžičky dostupné so záznamom v registri môžu ponúkať maximálne 30%-ný úrok.

Ak si plánujete požičať akúkoľvek sumu za akýchkoľvek podmienok, dbajte na včasné splatenie dlhu, prípadne splátky. Za omeškanie sa totiž účtujú penále buď formou fixného poplatku, zaplatenia nejakého percenta z dlžnej sumy alebo formou zvýšeného úroku. Či už peniaze čerpáte z pôžičky so záznamom v registri alebo bez neho a zistíte, že sumu včas nezaplatíte, upovedomte o tom poskytovateľa. Ten bude vedieť, že ste zodpovedný a takto bude možné buď predĺžiť dobu splatnosti alebo možno aj rozdelenie sumy do niekoľkých splátok. Všetko ale závisí od konkrétnych spoločností…

Pre vaše dobro jedna rada na záver… O pôžičky so záznamom v registri žiadajte len vtedy, ak už teraz viete, že ich budete môcť splatiť. Nakoľko máte zápis, v minulosti ste túto úvahu pravdepodobne podcenili, čo z vás urobilo nedôveryhodného zákazníka.

Chcete získať výhodnú pôžičku? Vyvarujte sa týchto chýb

Zoradené euro bankovkyPeniaze navyše by sa určite hodili každému z nás. Či už na letnú dovolenku, nové auto alebo na rekonštrukciu domácnosti. Pokiaľ rozmýšľate nad žiadosťou o úver, možno neviete o všetkých prekážkach, ktoré vám môžu skomplikovať cestu k vysnívaným peniazom. Navyše každá zamietnutá žiadosť sa zaznamenáva a v budúcnosti môže negatívne ovplyvniť vašu ďalšiu žiadosť o úver. Aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám, prinášame niekoľko bodov, ktoré vám pomôžu jednoduchšie získať potrebné financie. Okrem toho vám povieme aj to, čoho by ste sa mali vyvarovať pri splácaní úveru.

 1. Negatívny záznam v úverovom registri

Najvážnejším problémom, ktorý vám môže úplne zmariť možnosť schválenia pôžičky je negatívny záznam v niektorom z úverových registrov. Záznam môžete získať pri úverových dlhoch alebo pri nesplácaní predošlých pôžičiek včas. Na Slovensku existuje hneď niekoľko registrov, v ktorých sa môžete ocitnúť ako dlžník. Za všetky spomenieme len tie najznámejšie, medzi ktoré patria Centrálny register dlžníkov (CERD), Spoločný register bankových informácií (SRBI), Nebankový register klientskych informácií (NRKI) a Záujmové združenie právnických osôb (SOLUS). Okrem nich vlastnými registrami disponujú všetky zdravotné poisťovne a rovnako aj Sociálna poisťovňa. Na zoznam dlžníkov zdravotnej poisťovne sa dostane každý, kto neuhradí zdravotné odvody za tri mesiace v danom kalendárnom roku alebo ak nezaplatí nedoplatok z ročného zúčtovania odvodov vyšší ako 10 eur. Zdieľanie informácií medzi jednotlivými finančnými inštitúciami funguje na vysokej úrovni, čiže možný záznam pred budúcim veriteľom utajíte len veľmi ťažko. Ak nemáte istotu, či sa nenachádzate v niektorom registri, stačí poslať žiadosť o výpis na register a do 30 dní máte odpoveď. Samozrejme za túto službu si register účtuje menší poplatok, plus poštovné. Viac o tom ako sa dostať z úverového registra môžete nájsť v tomto článku. Určitým riešením sú pôžičky bez registra, ktoré poskytujú viaceré nebankové spoločnosti. Pri nich sa žiadateľ nepreveruje v registri, no ich nevýhodou je nízka suma pôžičky (do 350 €) a vyššie úroky.

 1. Nedostatočná výška príjmu

Častou chybou žiadateľov o úver sú prehnané očakávania, kedy si od veriteľa žiadajú viac peňazí, ako si môžu dovoliť splatiť. Pre banky je výhodnejšie poskytnúť klientovi, čo najvyššiu sumu, z ktorej sa im potom viac vráti na úrokoch. Majú však nastavené limity a preto po preverení výšky príjmu poskytnú len toľko, koľko je žiadateľ schopný splatiť zo svojho príjmu. Hlavným zámerom tohto opatrenia je minimalizovanie rizika, že sa klient pri splácaní dostane do finančných problémov a bude ohrozená jeho schopnosť splácať. To by malo za následok záznam v registri, upomienky a v najhoršom prípade až exekúcie. Výšku príjmu sa nesnažte umelo prikrášľovať. Veriteľovi stačí jednoduchý výpis z vášho účtu, aby sa dozvedel pravdu alebo môže požiadať o potvrdenie o výške príjmu od vášho zamestnávateľa. Samozrejme i to je možné obísť a požiadať o pôžičku bez dokladovania príjmu v niektorej nebankovej spoločnosti. I pri nej, rovnako ako pri pôžičke bez registra, je možné len nižšiu sumu (350 €) s obmedzenou dobou splatnosti (30 dní) a s vyššími úrokmi.

 1. Zlé nastavenie mesačných splátok

Každý sa snaží šetriť, kde sa dá. Pri výške mesačných splátok to však môže byť dvojsečná zbraň. Síce môžete mesačne platiť menej, ale tým sa natiahne doba splácania a v konečnom dôsledku pôžičku preplatíte o vyššiu sumu. Nastaviť výšku splátky by vám mohol pomôcť nasledujúci kľúč. Odrátajte si do celkového príjmu vašej domácnosti všetky výdavky, ktoré musíte mesačne zaplatiť (nájom, elektrinu, atď.), plus výdavky na ostatné životné potreby (doprava, jedlo) a zostatková suma by vám mala napovedať, koľko si mesačne môžete dovoliť splácať. Niektorí poradcovia ešte odporúčajú, aby vám aj po uhradení všetkých výdavkov ostala ešte desatina z príjmu na neočakávané situácie. Ale v rámci náročnej ekonomickej situácie bude v poriadku, ak sa nedostanete do mínusu a ostanete na nule. Užitočným nástrojom, ktorý vám už pri výbere pôžičky pomôže nastaviť dobrú splátku je úverová kalkulačka. Aby ste ju nemuseli dlho hľadať, odporúčame vám kliknúť jednoznačne tu, kde okrem nej nájdete aj pôžičky online.

 1. Viacero žiadosti naraz

Bohatý človek pije kávuEšte pred podaním žiadosti o pôžičku si urobte aspoň krátky prieskum medzi jednotlivými poskytovateľmi úverov. Každá z bánk alebo nebankových spoločností má svoje špecifické výhody, na ktoré láka potenciálnych klientov. Už ani nemusíte behať po jednotlivých pobočkách bánk a nebankoviek. V dobe internetu vám na to stačí len pár klikov a máte všetky informácie na dosah ruky. Určite najlepším riešením je nájsť si stránku nejakého sprostredkovateľa, kde máte hneď porovnané tie najvýhodnejšie pôžičky. Vyberte si pre vás najlepšiu ponuku a oslovte vybraného poskytovateľa. Ušetrite nielen kopu času, ale aj kopu nervov. Pri viacerých žiadostiach by ste museli duplicitne preukazovať tie isté dokumenty, riešiť osobné stretnutia s finančnými poradcami a navštevovať viaceré pobočky. A ani to by vám nemuselo zaručiť schválenie úveru. Preto sa radšej sústreďte na jednu možnosť a snažte sa, čo najlepšie splniť stanovené podmienky.

 1. Zavádzajúce informácie poskytovateľa úveru

Ako zavádzajúce informácie od poskytovateľa môžeme označiť, v prvom rade, rôzne reklamné slogany bánk, ktoré lákajú klientov na najvýhodnejšiu pôžičku s úrokom „už od“ 1 %. V skutočnosti je takýto nízky úrok určený len úzkej klientele, ktorá je primerane bonitná a robí finančné operácie v dostatočnej výške na to, aby banka nič nestratila na tom, ak im poskytne až takto výhodný úrok. Pre bežného klienta sa to „už od“ môže zastaviť aj na hodnote 9,90 %. Preto si ešte pred podaním žiadosti o pôžičku dôkladne preverte všetky podmienky akciovej ponuky, aby ste sa zbytočne nespoliehali na výhody, ktoré nemôžete získať. Horšie však je, ak sa so zavádzajúcimi informáciami stretnete pri podpise úverovej zmluvy. Podľa zákona by sa v zmluvách už nemali vyskytovať žiadne pasáže písané malými písmenkami, ale nie každá finančná inštitúcia sa tým riadi. Preto si dôkladne preštudujte celú zmluvu, i keď je to dosť náročne a v prípade akýchkoľvek nejasnosti ju radšej nepodpisujte. Svojim podpisom by ste sa zaviazali splniť podmienky zmluvy, aj keby ste im nerozumeli.

 1. Nielen výška úroku, ale aj RPMN je dôležitá

Pri prezentovaní svojich ponúk sa banky a aj nebankové spoločnosti sústredia hlavne na zdôrazňovanie výšky úroku. Z toho dôvodu sa potom aj klient môže domnievať, že to je najdôležitejší ukazovateľ výhodnosti pôžičky. V skutočnosti tomu vôbec nie je tak. Najdôležitejším parametrom takmer pri všetkých typoch úverov je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). RPMN vyjadruje výšku všetkých výdavkov, ktoré je potrebné za pôžičku zaplatiť v rámci jedného kalendárneho roka. Čiže nielen úrok, ale tiež všetky ostatné poplatky napr. poplatok za poskytnutie pôžičky, poplatok za vedenie účtu, za mimoriadnu splátku atď. Výška RPMN sa odvíja od doby splatnosti, pri dlhodobých pôžičkách je nižšia. Pri rýchlych nebankových pôžičkách, tzv. sms pôžičkách, s krátkou dobou splatnosti, je RPMN poriadne vysoká a celkom presne nevypovedá o celkovej výhodnosti pôžičky. Pre žiadateľa je najvýhodnejšia pôžička, ktorá ma najnižšiu hodnotu RPMN pri rovnakých vstupných údajoch (výška úveru a doba splatnosti). Len v takom prípade má RPMN svoju výpovednú hodnotu a jasne ukáže, ktorý úver je najvýhodnejší.

 1. Refinancovanie úveru v inej banke

V poslednej dobe už na každom kroku vyskakuje možnosť na refinancovanie starého úveru pomocou inej banky. Je to skutočne až také výhodné? Ak áno, za akých podmienok? Pokiaľ ste našli u konkurencie výhodnejšie podmienky na splatenie pôžičky, ešte nepáľte mosty za svojou starou bankou. Skúste ju ešte pred odchodom ku konkurencii osloviť a ozrejmiť jej váš zámer ohľadom refinancovania úveru. Banky a aj nebankové spoločnosti len veľmi neradi prichádzajú o svojich klientov a v snahe o ich udržanie im poskytujú individuálne akcie mimo bežných podmienok. V konečnom dôsledku pre vás môže byť ešte výhodnejšie ostať vo svojej pôvodnej banke. Cieľom refinancovania je získať lepšie podmienky pri splácaní ako pri staršom úvere. Tieto podmienky sa môžu prejaviť vo viacerých aspektoch, napr. na nižšom úroku, menšom poplatku za poskytnutie úveru, avšak v konečnom dôsledku sa to odrazí na menších mesačných splátkach. S refinancovaním sú spojené viaceré poplatky (poplatok za predčasné splatenie, poplatok za výpočet dlžnej sumy, poplatok za vedenie účtu, atď.), preto je potrebné, aby ste si hneď na začiatku spočítali aj všetky výdavky súvisiace s prefinancovaním a zvážili tak jeho výhodnosť. Ak by sme mali vymenovať niekoľko konkrétnych podmienok termínu výhodného refinancovania pôžičky, či konsolidácie úverov, boli by nasledovné:

 • výhodnejšia ponuka od iného poskytovateľa úverov
 • rozdiel na úrokoch minimálne 0,3% menej v porovnaní so starými pôžičkami
 • koniec fixácie starých pôžičiek
 • úspora na mesačnej splátke
 • možnosť opakovaného refinancovania pôžičky za lepších podmienok

Pri refinancovaní úverov platia rovnaké podmienky pre každého žiadateľa, i keď jednotlivé spoločnosti si môžu stanoviť svoje špecifické podmienky. U všetkých poskytovateľov musíte spĺňať nasledovné podmienky:

 • vek 18 rokov a trvalý pobyt na území Slovenskej republiky
 • pravidelný príjem, ktorý budete musieť zdokladovať
 • pravidelné splácanie starších úverov
 • bez záznamu v úverovom registri dlžníkov